Jak vybrat měnič napětí

Měniče napětí umožňují přeměnit napětí z 12V nebo 24V z baterie vozidla na 230V střídavých, což umožňuje používat elektroniku napájenou z běžné zásuvky v místech, kde není přístup k elektrické síti nebo kde dochází k výpadkům elektrické energie. Měnič napětí může být využitelný pro napájení elektroniky bez zásuvky, např. při cestování nebo na místech bez elektrického napájení. Měnič napětí využívá baterii vozidla jako zdroj energie.

 

1. Vstupní napětí

Při výběru měniče napětí je prvním kritériem, které je třeba zvážit, vstupní napětí. Většina vozidel využívá buď 12V nebo 24V baterii. Je důležité vybrat měnič napětí, který bude kompatibilní s vaší baterií. Měniče napětí od firmy CARSPA a GETI jsou navrženy tak, aby byly kompatibilní s většinou 12V a 24V zdrojů napájení.

 

2. Typ zátěže a průběhu signálu (čistý vs. modifikovaný sinus)

Dalším důležitým faktorem při výběru měniče napětí je typ zátěže, kterou budete napájet. Různé typy zátěží vyžadují různé typy měničů napětí. Elektronické zařízení, jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, lze obvykle napájet měničem s modifikovaným sinusovým výstupem, zatímco elektronické zařízení, jako jsou klimatizační jednotky, nebo elektrické motory a lednice s kompresorem vyžadují vždy měniče s čistým sinusovým výstupem.

Modifikovaný sinus bývá levnější, avšak může způsobovat problémy u citlivých elektronických zařízení jako jsou spotřebiče s mikrokontroléry, měřící zařízení, termostaty atd..., zatímco čistý sinus je dražší, ale poskytuje lepší ochranu pro elektroniku.

 

3. Hluk z měniče 

Dalším důležitým faktorem při výběru měniče napětí je hluk, který bude měnič vydávat při vysoké zátěži. Pokud plánujete používat měnič napětí v blízkosti obytných nebo pracovních prostorů, je důležité zvolit měnič s nízkým hlukem. Měniče napětí od firmy CARSPA jsou navrženy tak, aby minimalizovaly hluk.

Je důležité zohlednit, kde bude měnič napětí používán a jak často bude využíván. Pokud není měnič dostatečně výkonný a bude dlouhodobě zatěžován, bude se snažit ochladit ventilátory, což způsobí zvýšenou hlučnost. Pokud je měnič použit v prostorách s omezenou hlučností, je třeba zvolit dostatečně výkonný měnič a zajistit přívod čerstvého vzduchu. Kryt z hliníku také pomáhá odvádět teplo z měniče.

 

4. Vhodně zvolený výkon měniče 

Je důležité stanovit správný výkon měniče napětí v závislosti na typu připojovaného spotřebiče.

Pro asynchronní motory by měl být výkon měniče 6-8x vyšší než trvalý max. provozní příkon spotřebiče.

U motorů s komutátorem 2,5-3x vyšší než trvalý provozní příkon.

U spotřebičů se spínaným napájecím zdrojem ideálně 2x vyšší než trvalý příkon.

Pro lednice a mrazáky je doporučený výkon měniče 15-20x vyšší než příkon spotřebiče, kvůli vysokým startovacím/rázovým proudům kompresoru.

 

Použití měničů s modifikovaným sinusovým průběhem může u některých zařízení způsobit mírné vrnění nebo zahřátí, ale to nemá vliv na funkčnost nebo možné budoucí poškození zařízení.

 

Výrobci obecně nedoporučují používat měniče na hranici jejich výkonových možností, protože maximální výkon, který mohou poskytnout, není stejný jako doporučený trvalý výkon, který by měl být používán.

Doporučenou dlouhodobou zátěží měniče je obvykle 80% jeho výkonu, aby se zabránilo zkrácení jeho životnosti. Nicméně, při použití zařízení s vysokým počátečním příkonem, jako jsou motorová zařízení nebo kompresory, musí být výkon měniče několikanásobně vyšší než uvedený příkon na spotřebiči.

V opačném případě by takové zařízení buď nemuselo naběhnout nebo by mohlo trvale poškodit měnič nebo spotřebič. Doporučení je tedy používat měnič se zátěží maximálně do 80% jeho výkonu pro nepravidelné použití a maximálně do 50% pro nepřetržitý provoz, s výjimkou speciálních spotřebičů, které mají velké náběhové proudy a jsou popsány v úvodu tohoto bodu.

 

 

Na vašem soukromí nám záleží

Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies, abychom Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na POVOLIT VŠE.

Povolit všePodrobné nastavení